Paradontoza - choroba dziąseł utrudniająca zabiegi stomatologiczne
Bez kategorii

Paradontoza. Przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, to schorzenie jamy ustnej, które dotyka wiele osób na całym świecie. W artykule tym przyjmiemy bliższy ogląd na paradontozę, analizując jej przyczyny, objawy oraz skuteczne metody leczenia dostępne w dzisiejszej stomatologii.

Przeczytaj również: Usunięcie zęba – kiedy jest to konieczne?

Paradontoza – przyczyny

  1. Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Brak regularnego szczotkowania zębów, używanie niewłaściwej techniki szczotkowania, a także zaniedbanie nitkowania mogą prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej, co jest jednym z głównych czynników ryzyka paradontozy.
  2. Palenie tytoniu. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na zdrowie dziąseł, zmniejszając ukrwienie i wpływając negatywnie na proces gojenia.
  3. Cukrzyca. Osoby z cukrzycą są bardziej podatne na infekcje, w tym także na infekcje dziąseł. Cukrzyca wpływa na zdolność organizmu do zwalczania bakterii, co zwiększa ryzyko paradontozy.
  4. Genetyka. Niektóre osoby są bardziej predysponowane genetycznie do chorób przyzębia. Dlatego, jeśli w rodzinie występowały przypadki paradontozy, istnieje większe ryzyko, że osoba również będzie podatna na to schorzenie.

Czym objawia się paradontoza?

Jednym z pierwszych objawów paradontozy jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub nitkowania. Ponadto, dochodzi do zmian wy wyglądzie dziąseł. Obrzęk i zaczerwienienie mogą wskazywać na stan zapalny. Na późniejszym etapie postępowania choroby dochodzi do stopniowego cofania się dziąseł, które może prowadzić do odsłaniania korzeni zębów. Zaawansowane stadia paradontozy mogą prowadzić do utraty tkanki kostnej, co z kolei może wpływać na stabilność zębów. Co więcej, zmiany w mikroflorze jamy ustnej spowodowane paradontozą mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu.

Skuteczne metody leczenia

Profesjonalne zabiegi skalingu, czyli usuwania złogów nazębnych i kamienia nazębnego, są podstawową częścią leczenia paradontozy. W zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne, takie jak przeszczep kości czy lifting dziąseł.

Regularne, prawidłowe szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej są kluczowe w leczeniu i zapobieganiu paradontozy. Dodatkowo, regularne wizyty kontrolne pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia dziąseł i wcześniejsze wykrywanie ewentualnych problemów.

Podsumowanie

Paradontoza jest chorobą, którą można skutecznie kontrolować i leczyć, szczególnie jeśli zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. Regularne wizyty u stomatologa, dbałość o higienę jamy ustnej i zdrowy styl życia są kluczowe dla utrzymania zdrowych dziąseł i zapobiegania paradontozie. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak krwawienie dziąseł czy obrzęk, należy niezwłocznie skonsultować się z profesjonalistą, aby podjąć odpowiednie kroki w leczeniu i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *