Co po usunięciu zęba? Implanty, korony, mosty
Bez kategorii

Ekstrakcją zęba i co potem..?

Ekstrakcja zęba to często ostateczność, gdy ząb uległ dużemu uszkodzeniu lub jest nie do uratowania. Jednak w wielu przypadkach istnieją alternatywy, które pozwalają na zachowanie zęba i przywrócenie jego funkcji oraz estetyki. W tym artykule omówimy różne metody, które można zastosować w celu zachowania zęba, takie jak leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe), korony, wypełnienia kompozytowe, licówki i implanty Szczecin.

Przeczytaj również: Implanty stomatologiczne jako ratunek w przypadku bezzębia

Ekstrakcja zęba? Nie! Zastosuj leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe)

Leczenie endodontyczne, popularnie nazywa się leczeniem kanałowym. To procedura, która pozwala na zachowanie zęba, którego inaczej trzeba byłoby usunąć z powodu zaawansowanej próchnicy lub infekcji miazgi zęba. W trakcie leczenia kanałowego zainfekowaną lub uszkodzoną miazgę zęba usuwa się, a wnętrze zęba dokładnie oczyszcza, dezynfekuje i zapełnia specjalnym materiałem. Następnie na ząb nakłada się koronę stomatologiczną, aby przywrócić jego wytrzymałość i funkcję.

Korony, wypełnienia i licówki, gdy ekstrakcja zęba nie jest konieczna

Korony stomatologiczne są trwałymi nakładkami, które pokrywają całą koronę zęba. Stosuje się je w przypadkach, gdy ząb jest silnie osłabiony, uszkodzony lub po leczeniu kanałowym. Korony wykonuje się z różnych materiałów, takich jak ceramika, metal lub ceramika na metalu, co pozwala na dostosowanie ich do koloru i wyglądu naturalnych zębów. One nie tylko przywracają funkcję zęba, ale także chronią go przed dalszym uszkodzeniem.

Natomiast wypełnienia stomatologiczne stosuje się w przypadku mniejszych ubytków w zębach, które wynikają z próchnicy. Zęby mogą być wypełnione materiałami, takimi jak kompozyt lub amalgamat, które przywracają integralność zęba i zapobiegają dalszym uszkodzeniom. Wypełnienia są skuteczną metodą w przypadku próchnicy w początkowym stadium.

Licówki to cienkie płatki wykonane z materiałów takich jak ceramika lub kompozyt, które są trwale przyklejane do przedniej powierzchni zęba. Stosuje się je w celu poprawy estetyki uśmiechu, maskowania przebarwień, niewielkich nierówności czy uszkodzeń zębów. Licówki nie tylko przywracają piękno uśmiechu, ale także chronią zęby przed dalszymi uszkodzeniami.

Implanty stomatologiczne, gdy zęba nie można uratować

Jeśli ząb jest nie do uratowania lub wcześniej nastąpiło usunięcie zęba, implant dentystyczny może być użyty do zastąpienia brakującego zęba. Implant to metalowy szpikulec wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, na który nakłada się koronę stomatyczną. Implanty są trwałe, wygodne i odzwierciedlają naturalny wygląd i funkcję zęba.

Wybór odpowiedniej metody zależy od stanu zęba, preferencji pacjenta oraz oceny dentysty. Ważne jest, aby konsultować się z profesjonalistą, który pomoże wybrać najodpowiedniejszą opcję. Dzięki nowoczesnym technologiom i metodom stomatologicznym, wiele zębów, które wcześniej byłyby usuwane, może być teraz zachowanych i przywróconych do pełnej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *